ALÇI SIVA İŞLERİ

ALÇI SIVA İŞLERİ

İnşaatların kaba halinin bitimi sonrası ince işlere geçişteki ilk uygulamadır. Su, çimento ve kum ile hazırlanan bir karışımdır, boyadan önce duvarlara ve tüm yüzeye uygulanır. Çimento yerine kireç ile hazırlanan karışım genel olarak yumuşak bir kıvamda olduğundan uygulaması kolaydır. Banyo ve yapının dış yüzeylerine uygulanmaz. Sıvanın amacı yapıyı korumak, su ya da rutubet geçişine engel olmak, düzgün yapılamamış imalat yüzeylerini düzeltmektir, bu nedenle sıvaya son derece özen gösterilmek gerekir. Sıva, kaba ve ince olarak genellikle iki tabaka halinde vurulur.

Sıva alçısı olarak yaygın biçimde kullanılan üç tip alçı vardır: Perlitli Sıva Alçıları (kaba sıva 5 – 40 mm): Perlitli sıva ve harçlar ve yapı alçıları alçı taşının öğütülüp pişirilmesiyle elde edilen bina bölümlerinin fabrikasyon imalatı veya yerinde yapım işlerinde kullanılan ve çeşitli katkı maddeleri ihtiva eden yapı malzemesidir. Tuğla, briket, gazbeton ve benzeri yüzeylerde uygulanabilen, prizi ve işleme süreleri uzatılmış, ısı ve ses yalıtım özelliği artırılmış bir hazır sıva alçısıdır. Perlitli sıva alçısı; her türlü kagir yüzey üzerine yerinde dökülen betonda dahil, kaba ve gözenekli tavan ve duvar yüzeylerine ilk kat olarak uygulanır. Düşeyde 5 – 40 mm, yatay da 5 – 20 mm kalınlıkta yapılır. Son kat saten uygulaması için ideal astar oluşturur. Saten Sıva Alçıları (ince sıva 0,3 – 1 mm): İç mekanlar için son kat alçı karışımıdır. Saten perdah alçısı; alçı levha, kaba sıva, alçı sıva ile kaplanmış duvarlar, brüt beton yüzeyler ve kirli boyanmış yüzeylere uygulanan bir yüzey düzeltme sıvasıdır. Duvar ve tavan yüzeylerini son şekle getirmek, her türlü boya ve duvar kağıdına uygun zemin hazırlamak için ideal inşaat malzemesidir. Yatayda ve düşeyde 0,3 – 1 mm kalınlığında yapılır.

Makine Sıva Alçıları: Beton, gaz beton, brüt beton, tuğla, bimsblok, briket gibi malzemeler üzerine uygulanabilen, ideal inşaat malzemesidir.Tek kat uygulama ile saten perdah alçısına gerek kalmadan, boyaya hazır yüzey oluşturur.
Tadilatı yapılacak olan mekanı sizlerin istekleri ve bizim tasarım tecrübemiz doğrultusunda yenileyerek ortaya bambaşka bir mekan çıkarıyoruz. Komple tadilat işlerinde önemli olan bütün iş kalemlerini zamanında ve sırasında yerine getirmektir.Yapılan tadilat işleminde ilk olarak zemin,duvar ve tavanda bitiş elemanları sökülüyor ;planlamada varsa yıkılacak duvarlar kırılıyor ve molozlar atılıyor.Daha sonra yenilenecek olan tesisatlar(elektrik,su,doğalgaz) ile ilgili gerekli montajlar yapılıyor.Planda yapılan değişiklikler doğrultusunda örülecek duvar varsa örülüyor.Akabinde kararı verilen bitiş malzemeleri(seramik,parke,boya,tavan,stropiyer) ve dekor elemanları imalatına başlanıyor.Sizlerle beraber verdiğimiz kararlarla ortaya modern mekanlar çıkarıyoruz.Zamanında ve istenilen bütçede yapılan komple tadilatlarla ev,ofis,dükkan,villa ve komple binalarınızı baştan yaratıyoruz.
Yeni açmış olduğunuz veya kullanmakta olup yenilemek istediğiniz iş yeri,ofis ve dükkanlarınızı uzman kadromuzla yeniliyoruz.Mimarımız tarafından yapılan tasarım ve dekor çalışmaları sonucu sizlere mekanın görsellerini önceden hazırlıyoruz.Sizlere sunduğumuz alternatiflerle en estetik ve kullanışlı mekanları sizler için oluşturuyoruz.Bulunmuş olduğunuz sektörü göz önüne alarak oluşturduğumuz konseptle olması gereken en iyi sonuçları bütçeniz doğrultusunda oluşturuyoruz.Tadilat ve mekan yenileme işlemleri çok önemli ve dikkate alınması gereken işlemlerdir.Çünkü kamuya açılan bu mekanların insanların gözünde bir profil oluşturması işletmeci açısından çok önemlidir.Bizler Pergel Teknik olarak bunun ciddiyetinde olarak sorumluluğu üzerimize alıyoruz ve geçmişte de olduğu gibi sizleri bu konuda her daim memnun ediyor ve güven veriyoruz.
Mermer Kaplama Binalar, Apartmanlar, Kurumlar, Okullar, Camiler, Medreseler, Alışveriş Merkezleri vb. benzeri bir çok alanda kullanılmaktadır ve kullanılabilmektedir.

Merdiven sahanlık başları, Apartmanların girişlerinde, Dış cephelerde tamamen mermer kaplama kullanılır...

Mermer kaplama için çok titiz ve çok dikkatli çalışılması gerekmektedir.Çünkü yapılan mermer kaplama işlemi uzun yıllar kullanılacağı için daha sonra olabilecek kırılma, çürüme, çatlama, dökülmeye karşı çalışmaların dikkatli bir şekilde olması gereklidir.

Dış cephe kaplamaları yüzeye dik olarak kaplanır ve bu da beraberinde bazı riskleri doğurabilmektedir.

Depremlere karşı kaplama yapabilmek için mutlaka gerekli hassasiyetle çalışılması gereklidir.

Diğer bir önemli konu da kaplama da görsellik ve işçiliktir.Mermer kaplama yapılacak olan alana getirildiğinde Fabrika’ dan Cilalı bir şekilde getirilmeli ve o şekilde yüzeye monte edilmelidir.

Zira daha önceden kaplama yapılmış ancak bakıma girecek ise mutlaka usta ellerde, işin ehli ustalar tarafından zarar vermeden bakım yapılmalıdır.
Bu yüzden diyoruz ki Mermer Kaplama veya Mermer Döşeme yapmayı düşünüyorsanız Mutlaka Usta Ellerden-Pergel Teknik Mimarlık'dan-yardım almayı unutmayın.

(0) Yorum

Yorum Yap