ASFALT YER KESME

ASFALT YER KESME

Zamanla eskiyen betonların ya da asfaltların kesilmesi, çıkarılması gerekebilir. Bu yöntemle zeminde değişiklikler yapılabilir. Bunun için ise derz kesme tekniği ile yatay asfaltın çevresine zarar verilmeksizin asfalt kesilerek çıkarılabilir. Uzun yıllardır bu konuda hizmet sunan firmamız tüm bu işleri kolaylıkla ve çevreye zarar vermeden yerine getirmektedir.

Derz Kesme İşlemi

Döşeme betonlar ve asfalt kesimler için derz kesme yöntemi kullanılır. Bu makinenin elektrikli, dizel ve benzinli olmak üzere üç farklı tipi vardır. Dizel ve benzinli olan makinelerde elektriğe ihtiyaç duyulmadığı için hemen her bölgede kullanılmaktadırlar. Ayrıca iş esnasında ayağınıza dolanan elektrik kabloları ya da elektrik kesintisi gibi sorunlarla karşılaşma ihtimali yoktur.

Bu yöntem vibrasyonsuz kesim yöntemi olduğu için asfalt yer kesme işlemi esnasında kesinlikle kesilen yerin çevresinde kırılma ya da çatlama ihtimali olmaz. Bu yöntemle asfalt yollar, otoparklar, fabrikalar gibi pek çok yerde derz asfalt kesme hizmeti sunulmaktadır.

Asfalt Kesme Nasıl Yapılır?

Asfalt kesme işlemine başlamadan önce iyi bir şekilde ölçü alınmalı ve ince hesaplamalar yapılmalıdır. Bu hesaplamalar sonucunda kesilmesine karar verilen yer düzgün bir şekilde çizilmelidir. Asfalt kaplamasının kaplama kalınlığı da incelenmeli ve hesaba katılmalıdır. Daha sonra derz kesme makinesinin ucuna takılan elmas uçlu döner testere ile asfalt kesilebilir. Bıçağın soğutulması için su temin edilmelidir.

Yatay, düşey taşıma, gerekli alet, edavat ve makineler, işçilik, genel giderler, asfalt kalınlığına göre uygulanacak yöntemler gibi her türlü gerekli gider ve donanım firmamız tarafından temin edilir ve işin başından sonuna kadar sorumluluk firmamıza aittir.

Asfalt Kesme Yöntemleri

Asfalt kesme işlemi derz ya da karot ile de yapılabilmektedir. Hangi makinenin kullanılacağına karar vermeden önce mutlaka işin yapılmasındaki amaç gözetilir. Eğer asfalt yolda onarım yapılacaksa, yola mümkün olduğunca az zarar vermek gerekir. Bunun için de derz ile kesmek daha avantajlıdır. Eğer yol tamamen sökülerek yeniden yapılacaksa o zaman da karot kullanılmalıdır.

Derz İle Asfalt Kesmenin Avantajı

Derz ile yapılan asfalt kesme esnasında tam olarak istenilen şekil ve ebatlarda kesim gerçekleştirilebilir. Bu sayede kesilmek istenen alanın dışında hiçbir isotlanma ya da çatlama, kırılma, kalkma gerçekleşmez. bu işlem sonrası hiçbir ekstra tamirat yapmanıza da gerek kalmaz. Asfalt kesme, beton kesme ya da ders kesme işlemleri için bu derz kesme makines rahatlıkla kullanılabilir. Ucunda bulunan testere ile kesme işlemi yapan bu makine üstten aşağı doğru yavaşça keseceği zeminin esnekliğinden yararlanmaktadır.

Karot İle Asfalt Kesme

Karot ile pek çok delme işlemi yapılabilmektedir. Esasında karot kesme işleminden ziyade delme işlemi için daha uygun olan bir makinedir. Çünkü ucu testere değil, ince uçludur ve bu sayede delme işlemleri için daha uydundur. İstenilen çapta, delme, kırma, kesme işlemleri için kullanılması mümkündür. sessiz ve temiz bir şekilde kullanılan bir alettir.

Karot asfalt kesme işlemi yapmak tabi ki mümkündür. ancak bu işlem esnasında çatlaklar ya da kırıklar oluşması muhtemeldir. Çok incelikle çalışma ve bu riskleri göze almak gerekir. Ancak asfalt kesme işleminde amaç asfaltı tümden kaldırmak ise derz kesme yerine karot ile çalışmak çok daha avantajlıdır. Çünkü daha hızlı çalışma imkanı sunacaktır ve daha ekonomik olacaktır.

Karot delme makinesi yerine karot kesme makinesi kullanılması ile de asfalt kesmek pak ala mümkündür. Bu makine derz makinesine benzediği için hemen hemen aynı sonuçları verecektir.

(0) Yorum

Yorum Yap